گیاهان دارویی معجزه همدان

مجهزترین عطاری غرب کشور

مجهز به سیستم عرق گیری و روغن گیری در ظروف مسی
مجهز به سیستم عرق گیری و روغن گیری در ظروف مسی
گیاهان دارویی معجزه

بزرگي خوش خيم پروستات چيست؟

بزرگي خوش خيم پروستات چيست؟
 
بزرگي خوش خيم پروستات (BPH) به بزرگ شدن بيش از حد معمول غده پروستات مي گويند. پروستات يک قسمت از دستگاه توليد مثل مردان است که به طور متوسط کمي بزرگتر از يک گردو است و در زیر مثانه قراردارد . اين غده اطراف قسمت ابتدايي پيشابراه را مي پوشاند ( پيشابراه ادرار را از مثانه به سمت پنيس حمل مي کند .) وقتي پروستات بزرگتر شود ممکن است روي پيشابراه فشار آورده و مشکلاتي در ادرار کردن به وجود آورد.

BPH در مردان بالاتر از 60 سال بسيار شايع مي باشد .

اين بيماري چطور به وجود مي آيد؟
معمولا از سن 40 سالگي به بعد پروستات مردان شروع به بزرگ شدن مي کند. اين موضوع سبب تنگ شدن مجراي پيشابراه شده و ماهيچه هاي مثانه نيروي بيشتري براي خارج كردن ادرار از داخل پيشابراه تنگ صرف مي كنند كه اين سبب كلفت تر شدن ماهيچه هاي مثانه مي شود . تغيير در ديواره مثانه سبب مشكلات ادراري از جمله تكرر ادرار مي شود. هرچه پروستات بزرگتر مي شود ، پيشابراه تنگ تر و فشرده تر مي شود و در نتيجه مثانه به طور كامل تخليه نمي شود.
 
علائم BPHچيست؟
بسياري از مرداني كه پروستات بزرگ دارند علامتي ندارند ولي به طور كلي علائم آن شامل موارد زير مي باشد:
جريان ضعيف هنگام ادرار
توقف و شروع جريان ادرار
نشت ادرار
چكه چكه ادرار كردن ، خصوصا پس از ادرار
احساس خالي نبودن مثانه
مشكل داشتن هنگام شروع ادرار کردن
تكرر ادرار ، به ويژه در شب
ميل شديد و ناگهاني به ادرار کردن
خون در ادرار.
BPH ممکن است سبب ايجاد عفونت مجاري ادراري شود . اگر عفونتي داريد ، ممکن است سوزش و يا درد در هنگام دفع ادرار داشته باشید.
BPH همچنين ممکن است سبب ناتواني ناگهاني در ادرار کردن شود . اين وضعيت احتباس حاد ادراري نام دارد و يک اورژانس پزشکي مي باشد.
 
چگونه مي توان آن را تشخيص داد؟
ارائه دهنده خدمات درماني شما (پزشكان ، پرستاران و ... ) در مورد سابقه پزشکي و علائم شما سوال خواهند كرد . پزشك شما را به دقت معاينه مي كند تا از عدم وجود ساير بيماري هايي كه همين علائم را ايجاد ميكنند مطمئن شود.
 
ممكن است معاينه مقعدي شويد . پزشك دستكش مي پوشد و براي لغزنده شدن به آن ‍ژل مي زند سپس انگشت خود را داخل مقعد ميكند تا پروستات شما را لمس كند . اين آزمون به پزشك اين امكان را مي دهد تا اندازه و موقعيت پروستات را تخمين بزند.
 
براي بررسي ادرار و خون و يا نشانه هاي عفونت ، آزمايش ادرار خواهيد داشت . ممکن است آزمايش خون نيز براي بررسي مشکلات کليوي و يا آنتي ژن مخصوص پروستات (PSA) داشته باشيد.
 
پزشكتان ممکن است شما را به متخصص بيماريهاي دستگاه ادراري براي آزمايشات بيشتر ارجاع دهد . اورولوژيست ها در بيماري هاي مجاري ادراري و دستگاه تناسلي مردان متخصص هستند . قبل از اينکه براي درمان BPH آماده شويد ، ضروريست تا ديگر تشخيص ها مانند سرطان رد شود . ديگر آزمايشات ممکن عبارتند از :

سونوگرافي رکتال و بيوپسي پروستات: پربي داخل مقعد مي گذارند تا امواج صوتي را به مقعد بفرستد و يک عکس از غده پروستات ايجاد مي كند . پزشك ممکن است يک سوزن ، كه توسط تصاوير سونوگرافي مشاهده مي شود ، وارد پرستات كند ( جهت جمع آوري يک يا چند قطعه از بافت پروستات براي آزمايش)

 مطالعه جريان ادرار : در اين آزمون سرعت جريان ادرار سنجيده مي شود .

 سيستوسکوپي : براي اين آزمون پزشك با استفاده از يك لوله باريک و انعطاف پذير از طريق مجاري ادرار مثانه و پروستات را نگاه مي كند . اگر احساس درد مي كنيد مي توانيد از بي حسي هاي موضعي استفاده كنيد.

چگونه مي توان آن را درمان کرد؟
اگر شما BPH داريد اما هيچ نشانه اي نداشته و يا علائمتان خفيف است ، احتمالا هيچ نوع درماني لازم نيست. پزشك شما را راهنمايي مي کند که آزمايشاتي را به طور منظم انجام دهيد تا اطمينان حاصل کنيد كه مشکلاتان جدي نشود . نشانه هاي شما ممکن است بدون درمان هم بهتر شود.

اگر نشانه هاي شما پر دردسر شود و يا سلامتيتان به خطر افتد، پزشك درمان را پيشنهاد مي کند. BPH ممکن است با دارو و يا روشهاي مختلف درمان شود.

اين داروها ممکن است براي درمانBPH استفاده شوند:
فيناستريد (Proscar) و دوتاستريد (Avodart) مي توانند رشد پروستات را متوقف كنند . اين داروها حتي ممکن است باعث کوچکتر شدن پروستات هم بشوند . در نتيجه ، علائم ممکن است بهتر شود . اين داروها بر روي همه اثر نمي کند.

مسدود كننده هاي آلفا (الفا بلوكرها) ، مانند ترازوسين (Hytrin) ، دوگسازوسين (Cardura) ، تامسولوسين(Flomax) ، و آلفوزوسين (Uroxatral) ، شل کننده عضلات پروستات است . اين داروها اغلب مي تواند نشانه هاي بيماري را کاهش دهد.

درمان دارويي هميشه کارساز نيست . روشهاي مختلفي ممکن است جهت تسکين علائم BPH انجام شود .

گرما درماني مايکروويو از طريق پيشابراه (TUMT) که از اشعه جهت گرما و تخريب بافت پروستات استفاده مي شود . اين روش حدود 1 ساعت طول مي کشد و مي تواند بدون بيهوشي عمومي انجام شود. به نظر نمي رسدTUMT ، سبب اختلالات نعوظ ( ناتواني جنسي ) و يا از دست دادن کنترل مثانه ( بي اختياري) شود . اشعه درماني BPH را درمان نمي کند ، اما علائم آن ، مانند تکرر ادرار را کاهش مي دهد . اين درمان هميشه مشکل تخليه ناقص مثانه را رفع نمي کند .

تراشيدن پروستات از طريق پيشابراه (TURP) كه اين نوع جراحي شيوه موثري براي درمان بزرگي خوش خيم مختصر تا متوسط مي‌باشد. جراح يك لوله از طريق پيشابراه وارد مي‌كند و بافت پروستات را با دستگاه خاصي بر مي‌دارد. ممكن است لازم باشد ۳-۵ روز در بيمارستان بمانيد.

جراحي پروستات که اين روش شامل برش و برداشتن بخش بزرگ شده پروستات مي‌باشد و موثرترين روش براي درمان طولاني مدت BPH است.

برداشت پروستات فشار روي مجاري ادراري را کاهش مي دهد و به طور کلي علائم بهبود مي يابد . روال معمول جراحي براي BPH برداشت پروستات از طريق پيشابراه (TURP) مي باشد. در اين روش جراح تنها بخشي از پروستات که فشار بر روي مجاري ادرار وارد مي کند را حذف مي کند. يکي از اثرات جانبي پس از TURP انزال رتروگريد است . اين به اين معناست که جريان مني در هنگام اوج لذت جنسي به جاي خارج شدن از مجراي ادرار به مثانه بر مي گردد.

يکي ديگر از روش هاي جراحي استفاده از ليزر براي تخريب بافت پروستات است که موجب انسداد شده . پزشک با استفاده از يک سيستوسکوپ ليزر را از طريق اين مجاري ادرار به داخل پروستات ميگذراند. چند برش روي پروستات ايجاد کرده و فشار از روي پيشابراه برداشته مي شود.

گاهي اوقات عمل جراحي باز نياز است. اين به اين معناست که بافت پروستات از طريق يک برش ايجاد شده در زير شکم حذف برداشته مي شود. عمل جراحي باز زماني انجام مي شود که غده خيلي بزرگ يا هنگامي که مثانه آسيب ديده و نياز به ترميم دارد ، و يا وقتي مشکلات ديگري وجود دارد.

اثرات آن چه مدت طول خواهد کشيد؟
مشکلات جدي ادراي BPH از هر 10 مرد مسن 1 نفر راتحت تأثير قرار مي دهد. علائم شما ممکن است بهتر شود ، در همين حال بماند و يا بدتر شود. BPH ممکن است به مثانه و يا کليه ها به مرور زمان صدمه بزند. در صورتي که مثانه توسط BPH ، آسيب ديده باشد ممکن است درمان ان خيلي موثر نباشد.

BPH سرطان نيست و به نظر نميرسد شانس ابتلا به سرطان پروستات را افزايش دهد . با اين حال ، شما مي توانيد هم BPH و هم سرطان پروستات را همان زمان داشته باشيد.

چگونه مي توانم از خودم مراقبت کنم؟
اگر شما علائم BPH را داريد مهم است که توسط پزشک خود را چک کنيد زيرا سرطان پروستات هم علائم مشابه اين بيماري را دارد.
درمان تجويز شده پزشک را رعايت کنيد کنيد.
 
براي جلوگيري از BPH چکار مي توانم بکنم؟
هيچ روش شناخته شده براي جلوگيري از BPH وجود ندارد. اين بيماري بخشي عادي از پيري است.