دارویی که ضرر بیشتری از فایده ی آن دارد . این مطلب را محققان دانشگاه کانزاس اعلام کردند . استفاده از آنتی بیوتیک ها به علت از بین بردن بیش از حد باکتری های بدن ، مقاومت سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش می دهد. به گفته این دانشمندان آنتی بیوتیک ها تنها باکتری های مضر بدن را از بین نمی برند بلکه با وارد شدن در سلول های بدن باکتری های مفیدی را نیز که سالیان سال در این سلول ها زیسته اند به راحتی از بین می برند از این رو دانشمندان آنتی بیوتیک ها را سم هایی نامیده اند که انسان با اختیار خود، آنها را وارد بدنش می کند.

 (دکتر ناصر خسروی  : استاد دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد ) : هیچ داروی شیمیایی بدون عارضه نیست و آنتی بیوتیک ها از مضرترین داروهای شیمیایی هستند.  

متاسفانه کشور ما در زمینه ی مصرف آنتی بیوتیک ها رکورد دار است . عوارض این داروهای شیمیایی بر کسی مشخص نیست و بسیاری از افراد خود سرانه از آن مصرف میکنند .

حال به شرح عوارض ساده ترین دارو های مصرفی در سرماخوردگی می پردازیم :

 Adult Cold ادالت كلد (قرص سرماخوردگی) : آدالت‌کلد یا همان قرص سرماخوردگی داروی بسیار پرمصرفی در فصل سرد است. بسیاری از مردم به محض این که احساس سرماخوردگی می‌کنند این دارو را به منظور پیشگیری یا معالجه سریع مصرف می‌کنند . هرچند این دارو علائم سرماخوردگی را تا حدی تسکین می‌دهد، اما هیچ تاثیری در پیشگیری یا تسریع بهبود بیماری ندارد.

عوارض :

1- اسهال، کاهش اشتها، تهوع یا استفراغ، درد یا کرامپ معده و افزایش غیرعادی تعریق از عوارض مصرف بیش از حد آدالت‌کلد است.

2-به دلیل وجود استامینوفن در این دارو باید در موارد عیب شدید کار کبد با احتیاط مصرف شود.

3-در زیادی فشار خون یا استعداد ابتلای به احتباس ادرار با احتیاط استفاده شود.

4- با مصرف مقادیر زیاد ممکن است عصبانیت، سرگیجه یا بیخوابی بروز کند.

5- در افرادی که دچار بیماری‌هایی مانند دیابت، نارسایی کبدی، گلوکوم و اختلالات تیروئیدی هستند این دارو باید با احتیاط فراوان و زیر نظر پزشک مصرف شود.

6- بیماران مبتلا به پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی بویژه بیماری‌های عروق قلب و نارسایی قلبی و کسانی که دچار تنگی‌نفس شده‌اند باید با مشورت پزشک و با احتیاط از این دارو استفاده کنند، زیرا این قرص دارای منقبض‌کننده‌های عروقی است و با تنگ کردن عروق موجب تشدید بیماری‌های قلبی می‌شود.

7-این دارو به می‌تواند سبب خواب‌آلودگی شود، بنابراین توصیه می‌شود از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به دقت زیاد دارد تا چند ساعت پس از مصرف دارو خودداری کنید.

8- داروهای ضدافسردگی و کاهنده فشار خون با این دارو تداخل دارد بنابراین هنگام استفاده از آدالت‌کلد، پزشک یا داروساز را باید از سایر داروهای مورد استفاده مطلع کرد.

این همه عوارض برای یک داروی ساده ی شیمیایی !

 درمان گیاهی سرماخوردگی و عفونت در یک روز

*اولین و مهمترین نکته در درمان این بیماری رفع یبوست است . چون تا وقتی که یبوست برطرف نشود ، سموم بدن خارج نشده و تب پایین نمی آیید. متاسفانه بعضی از آنتی بیوتیک ها بدن را خشک میکند و یبوست را بدتر میکند. به همین دلیل است فرد بعد از درمان با آنتی بیوتیک ها ، با کوچکترین سرماخوردگی دوباره بیمار میشود .

یک سرما خوردگی ساده میتواند برای یک بیمار هزینه ای 20 تا 30 هزار تومانی داشته باشد . در بسیاری از موارد علاوه بر درمان نشدن بیماری حادتر می شود . در حالی که میتوان این هزینه را صرف خریدن یک شیشه عسل کرد . و با چند بار استفاده از شربت عسل بیماری را درمان کرد .

*پرهیزهای غذایی (متاسفانه یک فرد بیمار نمی داند باید چه غذایی مصرف نکند)  ( شیر – ماست- دوغ- ترشی- غذای روغنی-ماکارونی-آش رشته-آب سرد – کره-خامه-شکلات-سس) ممنوع

*بلافاصله بعد از صرف غذا ( آب گرم(یک فنجان)+نمک(نصف قاشق مرباخوری)+عرق نعناع(3قاشق غذاخوری)از بینی کشیده شود.

*غذا فقط سوپ باشد ( سبزی فراوان+هویج+عدس+چند عدد سیر+یک تکه گوشت)

*صبحانه دو لیوان شربت عسل(آب گرم+عسل) مصرف شود

*به جای میوه ( هویج+شلغم+سیب درختی) در 2 لیوان آب ، پخته شده مصرف شود .

اگر بیماری پیشرف کرده باشد ، میتوان از نسخه های زیر برای درمان استفاده کرد .

*دم کرده ی( زوفا+آویشن+پونه)    *دم کرده ی( پونه+رازیانه+پرسیاوشان+بابونه)

*دم کرده ی(گاوزبان+بابونه+اسطوخودوس)  *دم کرده ی(سیاهدانه+آویشن+اسطوخودوس+ اکالیپتوس)

*دم کرده ی(پنیرک+ختمی+زوفا+ ریشه شیرین بیان) * دم کرده ی(عناب+انجیر+زوفا+بابونه)

*کامل ترین نسخه (دم کرده ی : زوفا+پرسیاوشان+آویشن+پونه+بابونه+اسطوخودوس)

هریک از دم کردنی هایی که به آنها اشاره شد ، در کمترین مدت ، بدترین عفونتها ، سرماخوردگیها و سینوزیتها را درمان میکند .

                 درمان خانگی سرفه های خشک

*دم کرده ی ( بارهنگ+نشاسته+شکرتیغال+عناب+سپستان)

*دم کرده ی(ختمی+پنیرک+عناب+انجیر) *دم کرده ی(نشاسته+صمغ عربی+گل بنفشه+بارهنگ)

*دم کرده ی(کتیرا+ به دانه+بالنگو+عناب) *دم کرده ی(شیرین بیان+تخم مرو+عناب+ختمی)

*کاملترین نسخه (دم کرده ی: بنفشه+نشاسته+کتیرا+صمغ عربی+به دانه+شیرین بیان+بارهنگ+انجیر)

نکته : از بخور (اکالیپتوس+ سیاهدانه+رازیانه+آویشن + ختمی+ بابونه) برای ضد عفونی کرده محیط خانه میتوان استفاده کرد تا  کسی مریض نشود .