گیاهان دارویی معجزه همدان

مجهزترین عطاری غرب کشور

مجهز به سیستم عرق گیری و روغن گیری در ظروف مسی
مجهز به سیستم عرق گیری و روغن گیری در ظروف مسی
گیاهان دارویی معجزه

ترشحات طبیعی واژن

تمام خانوما ( مجرد یا متاهل و از سن بلوغ تا یائسگی) باید ترشح داشته باشند . اصولا تمام نواحی بدن که به بیرون باز میشن ، ترشحات خودشون رو دارن. برای اینکه میکروبها و سلولهای مرده و ...رو بیرون بریزن .  مثل گوش . بینی . چشم . ولی مهم اینه که "عفونی" نباشه .
خود ترشح ، به خودی خود ، نشونه بیماری یا عفونت نیست  . برخی دختران مجرد و نوجوان که تازه به سن بلوغ رسیده اند و عموما زیر 18 سال دارند خیلی ترشحاتشون توجه شون رو جلب میکنه و معمولا سوال میکنن که چرا من ترشح سفید دارم ؟
باید گفت دخترای مجرد در حالت طبیعی دچار عفونت واژن نمیشن و این ها ترشحات طبیعی خود واژن و رحم و ...هست که بیرون میاد . اگه بیرون نیان پس کجا برن اینا ؟
اصولا ترشحی که تحریک و خارش و سوزش ایجاد نکنه ، بوی بد و تعفن (شبیه ماهی ) نداشته باشه و حالتش تکه پنیرکی یا کفی و حبابدار نباشه رو می تونیم طبیعی تلقی کنیم .

ترشحات طبیعی واژن در یک خانوم با سیکل های تقریبا منظم  :

1.معمولا روز 1-7 سیکل ، روزهای خونریزی و لکه بینی یه که تو خانومای مختلف ، از نظر تعداد روز و حجم خونریزی متفاوته
2.بعد از پاک شدن ترشحات بی رنگ و گاهی متمایل به سفید شروع میشن که بوی زننده ای ندارن .آبکی هستن .  از روز 7 شروع میشن و هر چی به روز 14 نزدیک میشیم مقدارش بیشتر میشه و حتی گاهی ممکنه شورت رو کاملا خیس کنن . همون طور که گفتم هنوز بوی بد و خارش و سوزش نداریم. حول و حوش روز 12 تا 14 که تخمک گذاری داریم ، این ترشحات به اوج خودشون میرسن و ممکنه کش هم بیان . اینجوری(روز 12-14):

 

3. تخمک گذاری که انجام شد ، کم کم پروژسترون بدن زیاد میشه ...ترشحات کم کم  مقدارشون کم میشه . از روز 14 تا 28 روند کاهشی ترشحات رو داریم . رفته رفته رنگشون هم به لیمویی میزنه و بعد از روز 24-25 سیکل  ،ممکنه حالت چسبونکی داشته باشن (خمیری) و کمی بوی ترش بدن .  ولی باز هم سوزش و خارش و بوی تعفن و ...نباید داشته باشیم.  (خارش خفیف  و گاه گاه مشکل نداره . به هر حال گاهی پوست آدم هم ممکنه بخاره . دلیل بر عفونت نیست )


نکات قابل توجه :

واژن به طور طبیعی حاوی باکتری است. رشد این باکتریها کنترل شده است و توسط بسیاری عوامل مانند سطح اسید و هورمونها تحت تأثیر قرار می گیرد. هر چیزی این تعادل را به هم بزند، می تواند خطر عفونتها یا افزایش رشد هر یک از باکتریهای طبیعی یا مخمرها را افزایش دهد. تحریک کننده های احتمالی موارد زیر هستند:

- استفاده از آنتی بیوتیکها

- داروهای جلوگیری از بارداری

- دوش واژینال 

- دیابت

- حاملگی

- استرس

- زیرپوشهای تنگ یا استفاده از پارچه های مصنوعی و پلاستیک

-برخی کاندوم ها ، نواربهداشتی ها و تامپون ها

عاملین عفونت های واژن (!):

- قارچها  : که به کاندیدا نیز معروف است و نوعی قارچ که بخشی از میکربهای طبیعی پوست انسان است اما می تواند ایجاد عفوت نیز کند.(گاهی هم ناشی از قارچهای دیگر)

همونطور که تو عکی می بینید ، مشخصه اش ترشحات پنیرکی و تکه تکه ست . علامتش هم خارش هست که می تونه خیلی شدید باشه .

عکس سمت راست ، نمای بیرونی و عکس سمت چپ نمای داخلی واژن هستش .

 

 

- گاردنرلا : که نوعی باکتری است که به طور طبیعی در راههای تناسلی زنانه یافت می شود و وقتی وازن قلیایی می شود ، رشد بیش از حد خواهد داشت (مثل نزدیکی های مکرر که مایع منی قلیایی باعث بر هم زدن اسیدیته ی واژن می شود)

مشخصه ی این عفونت  ،بوی تعفنه ! شبیه بوی ماهی گندیده . (بوی آمین )

معمولا هم رنگ کدر خاکستری - سبز دارن .


 


- تریکومونا : نوعی تک یاخته (انگل ) است (جانداری که فقط از یک سلول ساخته شده است)

ترشحات کفی که شخص احساس مسکنه همش حباب ازش خارج میشه . این ترشحات سیلان یابنده و لیز (سرسری ) هستن .

- بیماریهای منتقله از راه جنسی : مانند سوزاک (گنوره) یا کلامیدیا هم می توانند باعث ترشحات واژن شوند.


نشانه ها ی عفونت

ممکن است متوجه تغییر رنگ ترشحات میزان یا بوی ترشحات شوید. یک ترشح سفید دلمه ای که شبیه پنیر روستایی باشد علامت مشخصه عفونت قارچی است. ترشح زرد، سبز یا خاکستری معمولاً علامت عفونتباکتریایی مهبل است. این عفونت معمولاً با بوی غیر معمول ماهی مشخص می شود.

خارش معمولاً با عفونت قارجی همراه است، گر چه ممکن است با هر یک از انواع عفونتها یا تحریکات همراه باشد.
در ابتدا کارشناس بهداشتی سوالات متفاوتی را به منظور کمک به تعیین دقیق علت ترشحات، شامل سوالاتی در مورد استفاده اخیر از آنتی بیوتیک، اینکه آیا متأهل هستید یا نه ( آیا شریک جنسی دارید یا خیر )،روش جلوگیری از بارداری، علائم یائسگی، علائم دیابت و سایر تغییراتی که اخیراً در سلامتی یا شیوه زندگی شما رخ داده است،از شما می پرسد.
ماما یا پزشک با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم معاینه لگنی برای شما انجام می دهد تا مستقیماً دهانه رحم را مشاهده کند.
گاهی در حین معاینه لگنی، یک نمونه از ترشحات برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری می شود. با بررسی ترشحات در زیر میکروسکوپ، درمانگر شما  می تواند تشخیص عفونت مخمری، التهاب باکتریایی مهبل یا عفونت تریکومونایی را بلافاصله بگذارد و درمان را شروع کند.

ترشحات مهبلی ناشی از عفونت قارچی یاباکتریها بین چند روز تا یک هفته به درمان پاسخ می دهد. اگر عفونت به سمت بیماری التهابی لگن بالاتر از ناحیه واژن گسترش یابد، ممکن است درمان طولانی تری نیاز داشته باشد.

پیشگیری
عواملی را که منجر به عفونت می شود را بشناسید ، مانند استفاده از آنتی بیوتیکها، پوشیدن لباس زیرهای غیرپنبه ای، پوشیدن لباسهای زیر تنگ در حین ورزش، استفاده از محصولات معطرکه مخاط مهبل را تحریک می کند یا استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری مشخص می کند. اگر از قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، برای جلوگیری از عفونتهای مکرر نیازی به قطع دارو نیست. تغییر نوع هورمون یا قدرت آن می تواند برای جلوگیری از بازگشت مشکل کافی باشد.
اگر مبتلا به دیابت هستید، کنترل سطح قند خون می تواند به جلوگیری از عفونتهای راجعه بخصوص عفونتهای قارچی کمک کند.

نشستن در آب و جوش شیرین جهت پیشگیری از عفونت قارچی و نشستن در آب و سرکه جهت عفونتهای باکترایی مفید است . اما اینها درمان نیستند .

 

شیوه درمان

عفونتهای باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می شوند.

همچنین کرم وازینال میتواند برای التهاب و یا مخاط  حساس شده ی واژن  تسکین دهنده باشد. اگر برای شما تشخیص التهاب باکتریایی  گذاشته شده است، امکان دارد برایتان ا آنتی بیوتیکی به نام مترونیدازول (فلاژیل) تجویز شود.

اگر عفونت راجعه قارچی دارید و علائم را شناسایی کرده اید، می توانید از کرمهای ضدقارچ بدون نسخه استفاده کنید. اگر نشانه های شما بهتر نشدند، می توانید به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه انجام شده، و تشخیص را تأیید کرده و درمان را تغییر دهد.

چه وقت باید به ماما یا پزشک  مراجعه کنیم ؟


اگر عفونت مخمری قارچی داشته اید و علائم تکرار شونده مشابهی دارید، می توانید از داروهای ضدقارچ استفاده کنید. اگر علائم شما بهبودی نمی یابد به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در هنگام مواجهه با هر ترشح جدیدی که با توقف استفاده از تحریک کننده های واژن که نام بردم  بهبودی نمی یابند به پزشک یا ماما مراجعه کنید. اگر دچار درد شکمی یا تب در همراهی با هر ترشح جدید واژن شدید، باید در همانروز به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی افزایش ترشح واژن  طبیعی نیست؟

اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش، سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود .

چه چیز باعث این تغییرات می شود؟

هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود

مانند: استفاده از بعضی صابونها،بشور و بساب های شدید ،  آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی و یا دوش واژینال می توانند این مشگل را سبب شوند.


بسیاری از بانوان فکر می کنند دوش واژینال روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است.
در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می ریزید که این خود سبب عفونت می شود. از طرفی دیگر توسط دوش واژینال  (شستشوی واژن) باکتریهای موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.